Mennyből a küldött

 2009.07.16. 12:13

Florin Lazarescu: Mennyből a küldött (Geopen, 2009) ford. Vincze Ferenc
Olvasás közben nem szerettem ezt a könyvet, idegesített, de miután hagytam néhány hétig ülepedni, rájöttem, hogy jó volt. Ami kezdetben összedobált, kusza pillanatképek, töredékek halmazának látszott arról kiderült, hogy egy olyan férfi története és emlékműve, akit lélekben megnyomorított a kommunizmus, a besúgóvilág. Lehet erre legyinteni, hogy már megint az unalomig ismert Kelet-Európai nyomor, de nem érdemes. Egyrészt minden egyes emberi sors fontos valakinek, másrészt Antonie és apja sorsa minden különössége ellenére is tipikus, és attól tartok, sok ember felnőtt már Romániában és Magyarországon is úgy, hogy fogalma sincs ezekről az életekről.
Az apa, Iosif, történelemtanár, akit följelent az igazgatója – ki tudja már, miért, soha nem is volt fontos, bőven elég volt, ha valaki elejtett egy megjegyzést. A férfit letartóztatja a Securitate, börtönben ül, amikor megszületik a fia, és mire szabadul felesége már az iskolaigazgatóval él. Iosif elveszíti józan eszét, elrabolja a fiút és beveszi magát egy elhagyatott várromba, valahol a Kárpátokban. Fiával együtt egy általa teremtett fantáziavilágban él, ahol ő a király, akinek meg kell küzdenie a hunokkal. Halála után Antonie egy remetéhez kerül, később egy banda tagja lesz, végül újságíró. Próbálja megtalálni a helyét az új Romániában, de álmaiban még mindig ő a trónörökös, akinek át kell majd vennie a kardot.

Címkék: regény emlékezet kommunizmus román irodalom anya és/vagy apa

A bejegyzés trackback címe:

https://nyajas.blog.hu/api/trackback/id/tr211383470

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása